مجموع : 0 تومان
محصولی انتخاب نشده است

خصوصیات گیاه گندم

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر

 خصوصیات گندم

تعداد گلچه‌ها در گندم 3 عدد میباشد و گاهی به ۹ عدد هم می‌رسد. دانه ی گندم بین دو پوشش بیرونی (لما) و پوشش درونی(پائولا) قرار گرفته است.برگهای گندم نازک و کم عرض بوده و زبانه‌های کوچکی دارد مانند برگ های سایر غلات جز ذرت و ارزن.

 

میوه ی گیاه گندم

اندازه میوه ی گندم با توجه به نوع و گونه ی آن ، ۳ تا ۵ میلی متر قطر و ۳ تا ۱۰ میلی متر طول دارد که تشکیل شده از بخش های زیر:

  1. گیاهک(رویان): نزدیک  2.5 درصد وزن کل دانه را شامل می شود و حاوی پروتئین و چربی است .
  2. سبوس(پوست دانه): نزدیک ۱۴ درصد وزن کل دانه را شامل میشود. سبوس گندم برای خوراک دام استفاده میشود.
  3. آندوسپرم: نزدیک  ۸۳ تا ۸۷ درصد از وزن کل دانه را شامل می‌شود و حاوی مواد نشاسته‌ای و پروتئینی می باشد.دانه‌های نشاسته ای آن توسط  گلوتن ( از پروتئینهای موجود در گندم ) بهم چسبیده‌اند. میزان گلوتن موجود در گندم بر اساس نوع و نژاد گندم متفاوت می باشد. میزان گلوتن موجود در گندم مرغوبیت آن را تعیین می کند. گندمهای بهاره و پاییزه (قرمز و سخت) گلوتن نسبتا زیادی در خود دارا میباشند و به همین خاطر ، ارزش نان تولیدی از آن بیشتر است. علت این موضوع هم به این برمی گردد چون  خمیر آردی که از لحاظ گلوتن سرشار است، به خاطر حالت کشدار بودن آن، میتواند گازهایی که از تخمیر به وجود آمده اند را به میزان زیادی در خود نگهداری کند و باعث بهتر ورآمدن خمیر و حجم بیشتر آن گردد.

 

 مدل گیاه گندم

 

آب و هوای مناسب برای رشد گندم

شرایط ایده‌آلی که برای رشد گندم مناسب میباشد ، آب و هوای نسبتا خنک در دوره رشد و رویش ،  معتدل در دوره تشکیل دانه و آب و هوای گرم و خشک در موقع برداشت محصول می‌باشد.کشت گندم در مناطق کوهستانی و سرد سیر که زمستانهای سخت دارند،با مشکلاتی مثل سرما‌زدگی مواجه می‌شوند. البته این بدان معنا نیست که گندم در برابر خشکی مقاومت زیادی دارد و می‌تواند به مدت طولانی ، خشکی و کم آبی را تحمل نماید. اما قادر است خود را با شرایط خشک تا حدی تطبیق دهد و با تشکیل برگهای کوچک تر  و در نتیجه روزنه‌های باریکتر سطح تعریق را کاهش میدهد و از اثرات سوء کم آبی تا حدودی محفوظ می ماند.

 

انواع گندم

به طور معمول گندمها به دو دسته کلی گندم بهاره و گندم پاییزه تقسیم بندی می‌شوند. این دو نوع دانه‌هایشان از نظر رنگ ، بافت ، شکل و … شرایط رشد و نمو باهم تفاوت می‌کنند که در دو زمان مختلف در سال کشت می شوند. دانه گندم در طول دانه ، دارای شیاری است که عمق این شیار در گندم های پاییزه بیشتر  و در گندمهای بهاره کم است و طرفین این شیار در گندمهای بهاره گرد مانند و در گندمهای پاییزه گوشه‌دار می‌باشد.

 

گندم بهاره

در اوایل بهار کاشته می‌شود که گندم پس از جوانه زدن در بهار و رشد در تابستان ، برداشت محصول در اواخر تابستان صورت میگیرد.نواحی کشت گندم بهاره معمولا جایی هست که گندم پاییزه در برابر سرمای سخت زمستانی آن مناطق نمی‌تواند مقاومت کند.درحالی که میزان محصول‌دهی گندم بهاره از پاییزه کمتر است.زمان کاشت گندم بهاره تقریبا زمانی است که دمای خاک به یک درجه سانتیگراد بالای صفر رسیده باشد. 

در شرایط آب و هوایی مساعد گندم را زودتر هم می توان کاشت تا با طولانی‌تر شدن دوره رشد میزان محصول دهی گندم بیشتر شود.برای رسیدن گندم بهاره به دوره  گل دهی ، باید به مدت زیادی در معرض هوای سرد قرار بگیرد. با کاشتن گندم پاییزه در بهار، چون گندم پاییزه دوره سرما را پشت سر نمی‌گذارد، گل آذین خوبی نمی‌تواند تشکیل دهد و در نتیجه محصول کم و بی کیفیتی تولید خواهد شد.

 

 

گندم پاییزه

گندم پاییزه در فصل پاییز در نیم کره شمالی،موقعی که دمای خاک از ۱۳ درجه سانتیگراد پایین تر باشد کشت می شود. ابتدا بذر گندم پاییزه جوانه می‌زند سپس گیاه ، به صورت گیاه جوان کوچکی در فصل زمستان باقی می‌ماند و با آغاز فصل بهار ، رشد خود را دوباره شروع می‌کند. شروع برداشت در یکی از ماه های خرداد ، تیر و مرداد آغاز میشود.به علت رشد طولانی‌تر گندمهای پاییزه ریشه های گندمهای پاییزه عمیق و پرپشت تر از ریشه های گندم های بهاره میباشند که تا دویست سانتی متری خاک نفوذ میکنند.

 گندم

شرایط مناسب برای رشد گندم

خاک مناسب برای رشد گندم خاک شنی و رسی با عمق بیشتر و با زهکشی خوب میباشد. در خاکهای ریز بافت و حالت دیم به علت نگهداری آب به مدت طولانی و بهتر شرایط رشد گندم بهتر است.

به علت جمع شدن آب رطوبت زمستانی و آماده شدن آن برای بهار، کاشت گندم بهاره همواره رطوبت مورد نیاز خود را خواهد داشت. رطوبت خاک برای  گندمهای پاییزه کم بوده و جوانه‌ زنی را با مشکل روبرو میکند.برای جوانه زدن و رشد اولیه گیاه گندم رطوبت باید کافی باشد در صورت نداشتن رطوبت با مشکل پوسیدگی و یا سرما زدگی روبرو خواهد شد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :